Хизбут тахрирнинг марказий матбуот бўлими 2013 822 санада “Қозоғистон хукумати бир муслима аёлни хаддидан ошиб кетганликда айблади ва ўз эрини химоя қилганлиги учун жазолади” сарлавхаси остида матбуот баёни берди. У ерда Наталья Войтенко хақида гап кетади. У уч боланинг онаси бўлиб, эри Рафис Галиулин эса Қозоғистондаги хизбут тахрир аъзоларидан биридир. Қозоғистондаги Остона шахар суд махкамаси мелодий 2013 722 санада “эътиқодда мустахкам бўлишга даъват этувчи нашраларни тарқатишда” айблаб, Қозоғистон жиноий қонунининг иккинчи бўлимини 233 моддасига биноан ўз яшаб турган уйида қамоққа олиш хақида хукм чиқарди. (КазТАГ) даъвосига кўра ана шу махкаманинг айнан ўзи мелодий 20131012 шанба куни Наталья синглимизни беш йил муддатга озодликдан махрум қилиш хақида хукм чиқарди. Хукм муддатини Қозоғистон жиноий қонунининг 2 бўлимининг “террористликни ривожлантириш, хаддидан ошишлик ёки террористик ишларни амалга ошириш учун даъват” деб номланган 233-1 моддасига биноан ахлоқ тузатиш хибсхонасида ўташга хукм чиқарди, аслида эса бу иш, ўз турмуш ўртоғини ўзи эътиқод қилган фикрларга даъват қилганлиги учун етти йилга озодликдан махрум қилиш хақида, золимларни чиқарган хукмини оммага хитоб қилиб ёйганлиги учун бўлди.
Войтенкова Наталья Валерьевнани 2 қисм 233-1 моддаси ( терроризга ёки экстремизмга даъват, ёки терроризмни амалга ошириш учун оммавий даъват)га биноан айбдор деб топиш ва беш йилга озодликдан махрум қилиш, ва жазони умумий ахлоқ тузатиш калоннасида ўташлиги хақида Сариаркинск районини № 2 суд махкамасининг судьяси Галина Билкилова Каз ТАГга хабар берди.
Наталья ва уни турмуш ўртоғини таъқиб остига олишлик анча илгари, яъни турмуш ўртоғи Рафиз Галиулинни мелодий 2010 йилда хизбут тахрирга мансубликда айблаб, етти йилга озодликдан махрум қилишликга хукм чиқарилган вақтдан бошланган эди. Хукмни оқловчи баҳоналар, Натальяни ўз турмуш ўртоғи Рафиз Галиулинни мелодий 2010 йили хизбут тахрирга мансубликда айблаб, етти йилга озодликдан махрум қилишлик хақидаги судьянинг чиқарган хукмидан шикоят қилиб, оммага ёйганлиги кўрсатилмоқда.
Рафиз Қозоғистондаги оммага етказиш учун овоз ёзиш аппарати орқали қамоқхона ичкарисидан яширинча маълумотлар чиқарган эди. Унда қамоқхона рахбариятини қўл остиларидаги махбусларга айниқса мусулмонларга қилаётган муомалаларини вахший йўлларини гапириб берган эди: яъни азоблаш услублари, махбусларни қаттиқ қийнаш, уларни ҳақоратлаш, исломий фарзларни бажаришдан ва Аллоҳга яқин бўлиш учун тоат ва ибодатларни бажаришни таъқиқлаш билан тазйиқ ўтказилаётгани хақида гапириб берган эди. Золимлар Рафизни қамоққа олганларидан кейин, Натальяни таъқиб остига ола бошладилар, у фақатгина ўз турмуш ўртоғидан зулмни тўхтатилишига харакат қилган эди, Золимлар тарафидан турмуш ўртоғига тушаётган таъқиблар ва зулмларни ва ёлғон далиллар билан уни зиддига хукм чиқарганликларини инсонларга очиқлаб берди ва жамоатчиликка хитоб қилди. Мелодий 2013 йилнинг ёзида Натальянинг турмуш ўртоғига қарши золимларнинг хукми очилди ва Натальяни хам қувғин остига ола бошладилар, мелодий 2013 йилнинг июль ойида унга нисбатан қамоққа олиш хақида хукми чиқди. Октябрь ойининг 7-да суд мажлисида гумондор деб топилди, -лекин одатда доим шундай бўлади-, иш мелодий сананинг 20131012 шанба кунига қолдирилди. Сўнгра эса зудлик билан суд мажлиси чақирилди ва Натальянинг устидан беш йилга озодликдан махрум қилиш хақида хукм чиқарилди. Маҳкама залида шартлар кўрсатилган бандларга кўра, зулмат (зулм) содир этилди, чунки улар бу зулмкор амали билан учта норасида болани ота-онасиз ва қаровчисиз қолдиришди.
Натальянинг қамоққа олиниши фақатгина ўз турмуш ўртоғини ҳимоя қилганлиги учунгина ва уни озодликка чиқарилишини талаб қилганлиги учун бўлди. Чунки у хақиқатни гапирди, ва эри ва ўз оиласи устига тушган зулмни қурилган асосини очиб ташлади. Албатта хақ сўзни Наталья золим хокимни хузурида гапира олди ва ўз эътиқодида мустахкам турувчилардан бўлди!
Қозоғистондаги суд низоми бузуқ низом бўлиб, давлат раиси Назарбоевнинг таъсири остидадир, суддаги воситачилик оддий нарсага айланиб қолган, ва унга кўра суд масалаларидаги муомалалар олиб борилади. Бу ишлар пора олиш-бериш ва ўртамкашлик каби ифлос ишларга айланди. Бу нарсалар суд низомидаги оддий, табиий ишларга айланиб қолди. Бирон бир шахс бу ишларни хақиқатини англаб етиб, очиқчасига гапирса, ва бузуқликни тузатишни талаб қилса, қонун аппаратидаги ва муассасаларидаги сотиб олиш бузуқликлари хақида инсонларга гапирса, хоким рахбарлар уларни таъқиб ва қувғин остига оладилар, агар бу шахс мусулмон бўлса, унга оддийгина террористик ёки хаддидан ошиш айби қўйилади ва қамоққа ташланади. Қозоғистондаги хокимят халқлар ўртасига ёмонлик уруғини экмоқда, бузуқлик ва разолатни ёймоқда, инсонни ростгўй ва олийжаноб бўлишдан тўсмоқда.
Наталья синглимиз бу бузуқ судьялардан қўрқмади, балки махкама олдида журъат билан ўз оиласини химоя қилганлиги учун, хокимятнинг зулми ва қилаётган жиноятлари хақида очиқ ойдин гапирганлиги учун, айбдор эмаслигини гапира олди. [улардан Азиз ва Хамид бўлган Аллоҳга иймон келтирганларнигина гуноҳкор деб топадилар]. Абу Ҳурайрадан ривоят қилинган хадисда Росулуллоҳ С.А.В. дедилар: ”Кимки менинг дўстим билан душманликка киришса, мен унга қарши уруш эълон қиламан” [Бухорий ривояти]
Хизбут тахрирнинг марказий матбуот бўлими.