Бишкекда оилавий зўравонликка учраган хотин-қизлар учун марказ ташкил этилади
Қирғизистонда жинсий ва оилавий зўравонликдан жабр кўрган хотин-қизларга ёрдам кўрсатадиган марказ ташкил этилади. Бу ҳақда вазирлар маҳкамаси хабар берди.
Ҳукумат қошидаги Гендер ривожланиш миллий кенгаши ушбу масала бўйича йиғилиш ташкил қилди. Йиғилиш Қирғизистон вазирлар маҳкамаси раисининг ўринбосари Эдил Байсалов бошчилигида бўлиб ўтди. Мазкур йиғилишда хотин-қизларга нисбатан зўравонлик билан боғлиқ шов-шувли ҳолатлар муҳокама қилиниб, хотин-қизларга нисбатан зўравонликка қарши кампаниянинг чора-тадбирлар режаси тасдиқланди. Кампания 25 ноябрдан бошланади.
Йиғилиш якунида Вазирлар Маҳкамасининг “жинсий ва оилавий зўравонликдан жабр кўрган хотин-қизлар учун Бишкек шаҳрида ёрдам кўрсатиш маркази очиш” тўғрисидаги қарор лойиҳасини тайёрлаш Аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлигига топширилди.
Изоҳ: Бундай тадбирлар фақат битта мақсадда, у ҳам бўлса, гўёки хотин-қизларга ғамхўрлик қилиш ниқоби остида муслима хотин-қизларни ғарблаштириш ва Исломий асосга қурилган оилаларни парчалаш мақсадида амалга оширилади. Чунки Ғарб оила ва жамиятни бино қилишда муслима хотин-қизларнинг роли алоҳида аҳамиятга эгалигини ҳамда оила пароканда бўлса, Исломий жамият емирила бошлашини яхши билади. Шунинг учун Ғарб барча Исломий ўлкаларда муслима хотин-қизларни Исломдан узоқлаштирадиган ва уни Ғарбнинг тубан, бадбўй тушунчалари билан булғайдиган уюшмалар ва ҳаракатлар ташкил қилган. Уларнинг вазифаси “Хотин-қизлар ҳуқуқини муҳофаза қилиш” ёки “Жабр кўрган хотин-қизларга ёрдам кўрсатиш” каби усти ялтироқ шиорлар билан муслима хотин-қизларга Ғарб сақофатини ва тушунчаларини сингдиришдир. Токи бунинг натижасида бузуқ фикрга эга бўлган муслима хотин-қизлар ўзини ғарб андозасига солсин ва мусулмон жамиятда “кўз қорачиғидек сақланадиган дуру-гавҳар” мақомини йўқотиб, нархи тушиб кетган матога айлансин.
Эътиборли жиҳати шундаки, Мусулмонлар юртларидаги хотин-қизларни Ғарб усули асосида озод қилиб унга мутлақ эркинликлар беришга ва уни Ғарбдаги каби яланғоч хотин-қизларга айлантиришга қаратилган тадбирлар давлат расмийлари бошчилигида, яъни қонун ҳимоясида олиб борилмоқда. Ҳатто мамлакатда гендер тенгликни ривожлантириш учун ҳукумат қошида миллий кенгаш ҳам ташкил қилинган. Бу эса, ор-номусни йўқ қилишга қаратилган бундай ифлос ҳаракатларга ҳукуматнинг ўзи бош-қош бўлаётганини англатади. Шундай экан, мусулмонлар бундай иллатлардан буткул қутилиш учун мавжуд тузумларнинг барчасини рад этиб, Пайғамбарлик минҳожи асосидаги рошид Халифалик тузумини барпо этиш учун ҳаракат қилмоқлари лозим. Халифалик давлати нафақат хотин-қизлар ва оилаларни, балки бутун инсониятни демократия ботқоғидан қутқаради.