Тадқиқот: “Юзлаган покистонлик муслима қизлар хитойликларга сотилди”.
“Ассошиэйтед пресс” ахборот агентлигининг хабар беришича биргина ўтган йилнинг ўзида 629 покистонлик аёллар хитойлик эркакларга сотилиб, Покистондан Хитойга олиб кетилган.
Исмини ишкор қилишни хоҳламаган покистонли фуқаролар хитойликларка сотиб юборилган аёлларнинг аҳволини шарҳлади:
-“Бундай қизлар билан хеч кимнинг иши йўқ, ёрдам бермайди. Аёллар норозилик билдирса, хитойлик эрлари ўлдириш ва ички аъзоларини сотувга чиқариш билан таҳдид қилар экан”.
Покистон ички ва ташқи ишлар Вазирликлари бу ҳақда баёнот беришдан бош тортишди. Бироқ Хитой ташқи ишлари вазирлиги Ассошиэйтед Пресс агентлиги берган саволга қуйидагича жавоб берди: – “Аслида Хитой ва Покистон ҳукуматлари икки давлат фуқаролари орасида бахтли-саодатли оила барпо қилиш тарафдори эканлигини яширишмайди. Шу билан бирга ноқонуний йўл тутган кимсаларни жазолаш билан огоҳлантиради”.
Покистон куч структураси май ойида ўнлаган покистонлик ва хитойлик фуқроларни қўлга туширган. Улар жинсий зўравонлик ва одам савдоси билан шуғуллангани аниқланди. Бироқ июн ойида Исломободдаги бир юқори лавозимли шахс талабига кўра ушбу ҳодиса оммага эълон қилинмаган, бунга Хитой ва Покистон ўртасидаги муносабатларга зарар етиши мумкунлиги сабаб тариқасида кўрсатилган.
Хитой сиёсатидаги “бир оила – бир фарзанд” деган қоидага биноан, гўё ўз наслини бошқа аёллардан ҳам кўпайтириш учун Хитой эркакларининг хориж диёрларидан аёл излашлари тобора кўпайиб бормоқда.
Изоҳ: Шариатда ҳар бир саволнинг жавоби бор. Хитой аҳолисининг асосий қисми бутпараст, мушриклардан иборат бўлиб, улар мусулмонларнинг душмани ҳисобланади. Уларга маълум доирада муомала қилишдаш нарига ўтмаслик лозим. Энди уларга муслима қизни топшириш умуман ҳаромдир. Шунга кўра бу нажас мушрик хитойликлар ўз наслини кўпайтириш ва мусулмон наслини булғаш учун аёлларимиздан фойдаланяпти.
Уйғур биродарларимизга мажбуран тўнғиз гўшти едирди, ароқ ичирди, ҳаромга буюрди, ҳатто онахонларимизга Хитой ҳукумати мадҳиясини куйлатди, имомларни рақсга туширди. Наҳотки Уммат устидан шу даражада кулишса ҳам жимгина қараб ўтирсак? Уйғур имомлари мажбурий равишда рақсга туширилган бўлса, Ўрта Осиё имомлари онгли равишда куфрга хизмат қилиб, мўътадил Ислом лойиҳасини олға суришмоқда. Бу ҳолат рақсга тушишдан ҳам баттардир, гўё бармоқлари ипга боғлангану, куфр олами қай кўйга солса улар ўшани бажариб беришмоқда.
Шинжондаги ёш гўдакларни ўғирлаб, махсус болалар боғчаларида ўзининг бузуқ мафкураси асосида тарбиялаяпти. Мусулмон фарзанди “бисмиллаҳ”, “алҳамдулиллаҳ”нинг ўрнига бошқа, бизга ёт нарсаларни ўрганяпти, яъни “нимен хао” деб, тили хитойча чиқяпти.
Бизнинг давримиз ўтиб кетган бўлса, биз мусулмонлик вазифамизни бажаргандек бўляпмизу аммо фарзандларимиз келажаги ҳақида андиша қилмаяпмиз. Бузуқ мафкурага қарши чиқиб, Исломий раъйиоммни вужудга келтиришимиз зарур. Аксинча, шу ҳол давом этаверса, эртага сизнинг қизингиз ёки неварангизга бирор мушрик харидор бўлмайди деб ким кафолат бера олади?! Илмоний ҳукумат давлатлараро алоқаларга путур етмасин деб ор-номусимизни бутпарастларга сотишдан ҳам тоймайди. Мушрикларга покиза қизларни раво кўришимиздан кўра ўлганимиз афзал. Поклик, иффат, соф Ислом йўлида жонимизни фидо қилсак аризийди.
Куни кеча Шинжондаги уйғур биродарларимизга раҳмимиз келаётган эди, аммо афсус ўша нажас хитойликлар мусулмон диёрларига суварак мисоли тарқалиб кетмоқда. Кеча уйғурни ўз домига тортди, ундан сўнг тожик қизлар мушрик билан оила қурди, эндиликда Ўзбекистон ва Қирғизистон кўчаларида, бозорларида хитойликларни бемалол изғиб юришлари нафратимизни келтирмоқда. Уларни Шариат нажас деяпти, агар бу ифлос демократик режим ўрнига Исломий системани ҳаётга қайтармасак, жамият, авлод, Уммат нажосатга ботиб қолиши муқаррар. Аллоҳ сақласин.